מענקי מדינה

מענקים מהמדינה

 

המדינה מודעת לצורך העצום בקידום נושאים שונים כדי ליצור חדשנות ברבדים השונים על ידי פיתוח מואץ. המוח הישראלי שמוכיח לאורך כל הדרך את היצירתיות והחוכמה הרבה של הישראלים, יכול לפרוץ קדימה בשפע של תחומים, אך לשם כך הוא זקוק לעזרה במימון ומענקי מדינה.

המדינה קבעה כמה קריטריונים לגבי הסיוע לענפים מסוימים שבהם הצורך בעזרה כספית הוא אקוטי כמו לדוגמה לחקלאות, תיירות, אנרגיה מתחדשת, מיזמים חברתיים וכלכליים ועוד.

מענקי מדינה לתחום האנרגיה המתחדשת

המגמה בשנים האחרונות היא התייעלות אנרגטית וגם מענקי מדינה מנותבים למטרה זו, של שימוש במכשירים שצריכת החשמל שלהם היא מינורית כדי לצמצם את ההיקף של צריכת החשמל בתחומים שונים כמו תעשייה. מעבר לכך, מחפשים דרכים חדשות של יצור אנרגיה ממקורות אחרים כמו שימוש באנרגיה סולארית בזכות השמש החמה הקיימת ברוב חודשי השנה בישראל ושימוש בטורבינות רוח ליצירת אנרגיה.

הפקת חשמל באמצעות מערכות סולאריות היא תחום שמתרחב מיום ליום הן בסקטור הפרטי והן בסקטור הציבורי. קיימים מבנים רחבי היקף הנבנים מראש תוך שימוש בטכנולוגיה זו. השיטה מאפשרת להפיק חשמל עצמי תוך ניצול קרני השמש, שמירה על איכות הסביבה ואפשרות להכנסה מניבה עקב השימוש במערכות הסולאריות.

כיוון שהמדינה מעודדת את השימוש במערכות אקולוגיות מתקדמות של אנרגיה ירוקה התורמות לבריאות הציבור ומפחיתות את זיהום האוויר, קיימים כמה מסלולי הלוואות בערבות המדינה המיועדים ספציפית למטרה זו.

מענקי מדינה לתחום התיירות

תיירות הוא אחד מהענפים החשובים במדינה. תיירים המגיעים ארצה יוצרים עשייה ותעסוקה רבה סביב נושא זה ותורמים רבות לכלכלת ישראל ולכן המדינה מעניקה מענקי מדינה לצורך זה. מהפעלת בתי המלון, דרך מסעדות ובתי קפה באזורי תיירות מובהקים, מרכזי מבקרים, מוזיאונים, מפעילי טיולים ועוד. כל תחום הנושק לתיירות יוצר מקומות תעסוקה נוספים ועסקים המתפרנסים מהתיירות על כל שלוחותיהן.

המדינה הקימה כמה קרנות שמיועדות לעידוד התעסוקה בענף התיירות. הקרנות מעניקות הלוואות בתנאים מועדפים לבעלי עסקים המעוניינים להשקיע במיזמים הקשורים לתיירות, כמו הקמת בתי מלון פיתוח מיזמי תיירות קיימים, הרחבת האירוח הכפרי בקיבוצים, ניהול השקעות בתיירות ועוד.

מפעלים לייצור מוצרים שונים המיועדים לתחום לתיירות יקבלו סיוע מהקרנות כיוון שבעסקים הללו יהיה צורך בהעסקת עובדים רבים, דבר החשוב לאור אחוזי האבטלה במשק.

מפעלים ופרויקטים המוקמים באזור הפריפריה השונים זוכים למענקים מוגדלים לאור הימצאותם באזורי סיכון כמו עוטף עזה בדרום ויישובים הממוקמים בקו התפר או בסמוך לגבול הצפון.

דוגמה למענקי מדינה בתחום התיירות

לאור העובדה שאין די מיטות בבתי המלון בישראל מעניקה המדינה חשיבות רבה לתחום זה ולכן מאפשרת קבלת מענקי מדינה, יזם המעוניין להקים בית מלון חדש או להסב מבנה קיים לטובת בית מלון הממוקם באזור פיתוח א', זכאי למענק כספי שיסייע בידו להקים את בית המלון או לשפץ את המבנה על פי התכנית האדריכלית. על פי צפי העלויות עבור הבנייה והציוד שיש לרכוש עבור בית המלון כמו ריהוט וציוד לכל מחלקות המלון. המענק הוא בשיעור כ % 80 מכלל צפי העלויות וזאת בתנאי של כ % 25 מתוך הלינות ינותבו עבור תיירים מחו"ל.

יזמים המשקיעים בהקמת אטרקציה תיירותית באזורים גיאוגרפיים שבהם קיימים טיולים רבים של תיירים, יקבל מענק ששוויו כ – % 10 מערכו של הרכוש הקבוע שירכשו עבורו. 

מענקי מדינה למסחר

כדי לעודד את הייצוא מעניקה המדינה סיוע של מענקי מדינה באמצעות קרנות המסחר ליצואנים הניגשים למכרזים בין לאומיים. המטרה היא לקדם את היצואנים כך שיזכו במכרזים ויוכלו להגביר את היצוא מישראל למדינות שונות ברחבי העולם.

קיימת גם קרן הודו סין המסייעת בסחר עם המדינות הספציפיות הללו. עלויות השיווק של המיזמים המיועדים אליהן מכובים בסביבות % 50 על ידי המדינה.

קרן צפון דרום מיועדת לסיוע לעסקים בתחומים שונים הממוקמים גיאוגרפית בפריפריות וזאת כדי לעודד השקעות במיקומים הללו. הקרן מעניקה הלוואות בתנאים מועדפים בערבות מדינה ולכן כדאי מאד להגיש בקשות לקבלת ההלוואות הללו שיקדמו את העסקים בפריפריות.

מענקי מדינה לענף החקלאות

הקשיים הרבים בתחום החקלאות הקשורים לא אחת בחוסר כדאיות כלכלית, במצב הביטחוני ובקשיי האקלים יוצרים מציאות לא פשוטה עבור החקלאים. המדינה המודעת לקשיים הללו ולכן מעניקה להם עדיפות בדמות מענקי מדינה.

קרן סיוע לחקלאים

משרד החקלאות מנתב את מסלולי הקרן לחקלאות, אחת מהן היא עבור יצואנים כדי לעודד משלוחים של ירקות, פירות ופרחים למדינות שונות. גובה ההלוואות המקסימלי הוא מיליון ₪ בריבית מופחתת ובלוח סילוקין נוח במיוחד, הכולל גם 12 חודשי גרייס של תשלום ריבית בלבד. זאת כדי לאפשר לעסק לבצע את התכנית העסקית ללא המעמסה של ביצוע ההחזר הכספי במקביל לכך.

קרנות נוספות של מענקי מדינה מיועדות לעסקים בינוניים או קטנים שאותם מפעילים החקלאים. הם זכאים להלוואות שהיקפן הן עד 500.000 ₪ בתנאי החזר מועדפים.

שימוש במענקי מדינה

מענקי מדינה מסייעים למינוף עסקים בתחומים שונים. בעלי העסקים המעוניינים להרחיב את הפעילות העסקית שלהם אמורים לבדוק באמצעות היועצים העסקיים או הפיננסיים שלהם את הדרכים לקבלת מענקי מדינה.

אם העסק הנמצא בשלבי הקמה או עסק קיים המעוניין להרחיב את תחומי פעילותו עומד בקריטריונים שנקבעו כמו סך המכירות השנתיות, ההלוואה במסגרת מענקי מדינה בתנאים הנוחים תוכל ליצור מקפצה משמעותית בהתנהלות של העסק.

סגירת תפריט